Vzporedno izobraževanje

Na umetniški gimnaziji je možen tudi vzporedni vpis skladno z 18. členom Zakona o gimnazijah. Kandidati opravljajo preizkus nadarjenosti pod enakimi pogoji kot kandidati za redni vpis.

Vzporedno se lahko izobražujejo kandidati, ki imajo status dijaka. Kandidati, ki imajo ob vpisu v 1. letnik status študenta, se lahko na podlagi določil programa vpišejo na sledeče predmete: petje, fagot, kontrabas, pozavna, tolkala, jazz, tuba in druga konična trobila ter orgle. Prav tako se lahko v vzporedno izobraževanje vpišejo kandidati, ki še niso zaključili osnovnošolskega izobraževanja, če so s preizkusom nadarjenosti izkazali izjemno umetniško nadarjenost.

Dijaki, ki se vzporedno izobražujejo, obiskujejo dve šoli hkrati. Matično, na kateri opravljajo vse predmete po programu šole, in vzporedno šolo, Konservatorij Maribor, kjer opravljajo samo strokovni del predmetnika (vse glasbene ali plesne predmete).

Obe šoli, ki ju dijak obiskuje na podlagi Pravilnika o prilagoditvah šolskih obveznosti dijakov v srednji šoli (Ur. l. 30/2018) podpišeta dogovor o vzporednem izobraževanju dijakov in morebitne prilagoditve, ki iz statusa vzporednega izobraževanja izhajajo.

Za vzporedni vpis v program umetniške gimnazije sem se odločil, ker sem želel kvalitetno nadaljevati svoje izobraževanje na glasbenem področju. Poleg pridobljenega znanja sem doživel tudi ogromno lepih izkušenj in sklenil nova prijateljstva in če me kdo vpraša, je prav to največji čar konservatorija. Kar naenkrat te obkrožajo osebe, ki podobno razmišljajo, imajo podobne interese in cilje. Če imaš srečo, boš pristal_a tudi v kakšni skupini, s katero boste z užitkom igrali in prepevali skladbe, še pomembnejše, ustvarjali lepe spomine.

Vito Beton, 4. letnik II. gimnazije Maribor in Konservatorija Maribor