TOTI Radio, 24. septembra 2025
Konservatorij za glasbo in balet Maribor letos praznuje 80-letnico delovanja. Ustanovil ga je violončelist Oton Bajde, ki je takoj po drugi svetovni vojni začel zbirati inštrumente ter že dva dni pozneje s štirimi dijaki in dvema profesorjema zagnal pouk. Šola je večkrat menjala prostore in imena, leta 2010 pa dobila današnje ime. Danes velja za eno največjih tovrstnih ustanov v državi, s številnimi oddelki in več kot 300 nastopi letno, sodeluje pa tudi z osrednjimi mariborskimi kulturnimi zavodi. Med osrednjimi dogodki praznovanja bo slavnostna akademija 26. septembra v SNG Maribor, s častnim pokroviteljstvom predsednice republike Nataše Pirc Musar. Predstavili bodo tudi film nekdanjega dijaka Jureta Ivanušiča ter monografijo o zgodovini šole. Jubilejno leto bodo sklenili januarja 2026 z razstavo ob 120. obletnici rojstva ustanovitelja Otona Bajdeta. Ob častitljivem jubileju se je novinar Matej Regent pogovarjal z ravnateljico Konservatorija, Heleno Meško, ki je lani prejela prestižno nagrado Frana Gerbiča za življenjsko delo in obenem začela že svoj četrti mandat na čelu Konservatorija za glasbo in balet Maribor.